پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

معرفی استان بوشهر

استان‌ بوشهر با مساحتي‌ در حدود 23168 كيلومتر مربع‌ در سواحل‌ جنوبي‌ ايران‌ واقع‌ شده‌ است‌. از شمال‌ به‌ استانهاي‌ خوزستان‌، كهكيلويه‌ و بويراحمد، از مشرق‌ به‌ استان‌ فارس‌، از جنوب‌ شرقي‌ به‌ استان‌ هرمزگان‌ و از جنوب‌ و مغرب‌ به‌ خليج‌فارس‌ محدود است‌. جمعيت‌ اين‌ استان‌ طبق‌ سرشماري‌ آبان‌ ماه‌ سال‌ 1385 برابر 886،267  نفر مي‌باشد. تقريبا تمام‌ مردم‌ اين‌ استان‌ به‌ زبان‌ فارسي‌ و با لهجه‌هاي‌ محلي‌ صحبت‌ مي‌كنند. برخي‌ از اهالي‌ جزيره‌ شيف‌، بنادر كنگان‌ و عسلويه‌ نيز به‌ زبان‌ عربي‌ سخن‌ مي‌گويند. براساس‌ مطالعات‌ باستان‌شناسي‌، سابقه‌ تاريخي‌ اين‌ استان‌ به‌ زمان‌ تمدن‌ عيلام‌ برمي‌گردد. مقاومت‌ مردم‌ اين‌ استان‌ و دليرمردان‌ دلواري‌ در مقابل‌ نيروهاي‌ بيگانه‌، خاطره‌اي‌ به‌ ياد ماندني‌ در اذهان‌ مردم‌ ايران‌ است‌. اين‌ استان‌ بيش‌ از 600 كيلومتر مرز دريايي‌ دارد كه‌ از بعد سياسي‌، نظامي‌ و اقتصادي‌ بسيار با اهميت‌ است‌.استان‌ بوشهر به‌ عنوان‌ يكي‌ از استانهاي‌ بسيار مهم‌ و استراتژيك‌ كشور تاكنون‌ توانسته‌ است‌ گام‌هاي‌ بلندي‌ را در مسير توسعه‌ بردارد. توسعه‌ صنعتي‌ شامل‌ صنايع‌ دريايي‌، صنايع‌ سيمان‌، صنايع‌ مختلف‌ نفت‌ و گاز و پتروشيمي‌، صنايع‌ انرژي‌بر و صنايع‌ مختلف‌ توليدي‌ در قالب‌ 8 شهرك‌ صنعتي‌ و منطقه‌ ويژه‌ اقتصادي‌ تجاري‌ و صنعتي‌ بوشهر و رونق‌ تجارت‌ و بازرگاني‌ از طريق‌ گمركات‌ استان‌، رشد سرمايه‌گذاري‌ و افزايش‌ چشمگير تعداد واحدهاي‌ صنعتي‌ و توليدي‌، توليد و صادرات‌ 60 درصد ميگو و 14 درصد خرماي‌ كشور، اجراي‌ بزرگترين‌ و طولاني‌ترين‌ پروژه‌ انتقال‌ آب‌ از سد كوثر و عبور آن‌ از سرتاسر استان‌، احداث‌ پست‌هاي‌ مختلف‌ برق‌ و ايجاد نيروگاه‌هاي‌ متعدد در نقاط‌ مختلف‌ استان‌، بهسازي‌ و توسعه‌ خطوط‌ انتقال‌ برق‌ فشار قوي‌ و متوسط‌ در همه‌ نقاط‌ استان‌، اجراي‌ خطوط‌ 20 و 56 اينچ‌ انتقال‌ گاز براي‌ مصارف‌ خانگي‌ و صنعتي‌، توسعه‌ و بهسازي‌ راه‌ها به‌ويژه‌ ايجاد آزادراه‌ بويژه‌ آزادراه‌ بوشهر ـ عسلويه‌ و بوشهر ـ كنار تخته‌ و شروع‌ بخش‌هايي‌ ازمسير بوشهر ـ خوزستان‌، ايجاد و توسعه‌ شبكه‌ ارتباطي‌ و مخابراتي‌، ايجاد زيرساخت‌هاي‌ لازم‌ براي‌ سرمايه‌گذاري‌ در شهرك‌هاي‌ صنعتي‌ و منطقه‌ ويژه‌ اقتصادي‌، تجاري‌ و صنعتي‌ بوشهر، غني‌سازي‌ ذخاير دريايي‌ و توسعه‌ و كيفي‌سازي‌ نيروي‌ انساني‌ استان‌، همه‌ از اراده‌ قاطع‌ دولت‌ و مديران‌ كارآمد استان‌ مي‌باشد كه‌ تاكنون‌ در كنار زيرساخت‌هاي‌ گوناگون‌ فرهنگي‌، اجتماعي‌، اقتصادي‌ و زيربنايي‌ استان‌ صورت‌ پذيرفته‌ و يا در حال‌ انجام‌ مي‌ باشد.

 بوشهر درگذرتاریخ 

بوشهر در گذر زمان از جمله مناطقی بوده است که همیشه مورد نظر پادشاهان ایران بوده است، این استان بدلیل موقعیت ژئوپولتیک و استراتژیک خود همیشه به عنوان یکی از مهمترین مناطق بندری ایران بوده است. سابقه سکونت در استان بوشهر به عهد عیلامی ها و تمدن بین النهرین بر می گردد. در اوایل هزاره دوم قبل از میلاد سلسله عیلامیان بر مناطقی از ایران از جمله بوشهر حکمفرمایی می کرد و در زمان اردشیر بابکان شهر رام اردشیر در دو فرسنگی شهر بوشهر بنا نهاده شد که خرابه های آن هم اکنون بنام ریشهر معروف است.

در زمان ساسانیان شهر بندری سیراف در نزدیکی کنگان به عنوان یکی از مهمترین بنادر تجاری ایرانِ آن دوران به شمار می رفته است. کشتیرانی و بازرگانی در سیراف آنچنان رونق داشته است که بازرگانان این سامان، با چین تجارت داشته و کشتیرانان سیرافی به اسپانیا و انگلستان نیز سفر داشته اند.در مورد بندر بوشهر نیز باید گفت که دیرینه‌گی بافت تاریخی بوشهر، به دوره حکومت نادرشاه افشار بر می‌گردد که در آن هنگام با تأسیس پایگاه دریایی نادرشاه در خور شرقی بوشهر موسوم به خور نادری، بندر بوشهر از یک‌ روستای کوچک ماهیگیری به یک بندر مهم تبدیل گردید. «مادام دیولافوا» در سفر اول خود به بوشهر به کشتی‌هایی اشاره می‌کند که به احتمال قوی بازمانده کشتی‌های نادرشاه‌ بوده‌اند. ازآن تاریخ رونق و آبادانی آن ادامه یافت و در دوره زندیه به دلیل نزدیکی به پایتخت ایران در شیراز اهمیت این بندر دو چندان شد.

درسال 1254 انگلیسی‌ها به بهانه محاصره هرات توسط سپاه محمدشاه قاجار، شهر بوشهر و جزیره خارگ را به اشغال خود درآوردند که با مقاومت آیت الله شیخ حسن آل عصفور رو به رو شدند. با وقوع جنگ جهانی اول بوشهر بار دیگر شاهد جنگ و خونریزی شد و مردم این دیار با قامتی افراشته و به رهبری شهید رئیسعلی دلواری، شهید غضنفرالسلطنه برازجانی و زایرخضرخان دشتی و... سالها با استعمارگران نبرد کرده و جلوی پیشرفت آنها را گرفتند

 

آب و هوای بوشهر 

استان بوشهر در مجموع دارای اقلیمی گرم است که در بخش‌های ساحلی به صورت گرم و مرطوب و در بخش‌های داخلی استان به صورت گرم و خشک می‌باشد. استان بوشهر از استان های کم باران کشور است و مهمترین سیستم‌های موثر بر آن در فصل زمستان کم فشارهای مدیترانه‌ای و سودانی است و پرفشارهای شمالی، شمال غربی و سایر مراکز پرفشار نیز در طول فصل‌های سرد سال به گونه‌ای تعدیل یافته بر این استان تاثیر می‌گذارنددر فصول گرم سال، کم فشار حرارتی مستقر بر روی صحرای عربستان، آفریقا و کویر ایران بر استان بوشهر تاثیر گذاشته و موجب افزایش دمای آن می‌شوند. در ماه های گرم سال، به ویژه در تابستان مرکز کم فشار هند یا مونسون نیز بصورت محدود و مقطعی بر استان بوشهر تاثیر می‌گذارددر فصل زمستان سیکلون‌های مدیترانه‌ای در مسیر حرکت خود در فلات ایران، استان بوشهر را نیز تحت پوشش قرار داده و بارندگی های کم و بیش ملایم و مداومی را در آن بوجود می‌آورند.

 

 

5.7.14.0
گروه دورانV5.7.14.0